Храм як спадок для прийдешніх поколінь.

Не кожне містечко в Україні, подібне Путивлю, може похвалитись такою кількістю культових споруд – чотири православні храми на 16 тисяч населення. Та ще й які храми! З віковою історією, з відомими іменами творців-меценатів, архітекторів, будівничих, священнослужителів.
За роки богоборства та атеїзму православні християни понесли великі втрати. Серед цих втрат і священнослужителі, і храми, і монастирські обителі. Велика частина документів і цінностей, які б мали розповісти про духовне життя дідів-прадідів, втрачені назавжди.
Незважаючи на стихії, війни, ідейні поневолення, храми Різдва Пресвятої Богородиці (1591), Іоанна Предтечі (1866-1869) (потребує майже повної відбудови), Миколи Козацького (1737), Преображеньский собор (1617) встояли, набувши заслуженого статусу пам'яток архітектури національного і місцевого значення.
Якщо путивляни і дотепер не зрозуміли, яким скарбом володіють, то я запрошую всіх у віртуальну подорож Інтернетом. Ось що пишуть ті, хто відвідував наше місто протягом останніх 5-8 років про стан даного скарбу:
«Пам'яткою №1 у Путивлі є Мовчанський монастир». «Монастир є великим культовим комплексом. Деякі з його будівель перебувають у поганому (навіть жалюгідному) стані, але більшість збереглися дуже непогано. Нині триває реставрація обителі».
(http://ukrainaincognita.com/khramy-ta-monastyri/putyvl-misto-yaroslavny-u-slozakh).
«После знакомства с графиком работы краеведческого музея мы отправились в Молченский монастырь, который запал мне в душу. Красивый сад, солнце клонящееся к закату и белоснежные стены собора Рождества Богородицы создавали великолепную атмосферу умиротворения и спокойствия. Видно, что идут работы по восстановлению строений монастыря, однако некоторые из них прямо-таки наводили ужас» (це про храм Іоанна Предтечі). http://godrivefly.com/?p=1224
З моменту набуття Україною незалежності, а це майже 25 років, одночасно з відродженням духовного життя, по всій країні відбувається процес відбудови храмів і монастирів. Саме храми і монастирі були і є тим осередком, навколо якого будувалось духовне життя, оскільки храм є місцем молитви і звершення церковних таїнств. Відновлення зруйнованих святинь – наш народний, християнський обов'язок перед Богом, перед пам'яттю старших поколінь, які закладали та будували ці святині, перед національною культурою, перед майбутніми поколіннями, яким ми повинні залишити справжні духовні цінності, і, головне, перед самими собою.
Усуватися, відсторонюватися, вважаючи це не своєю справою, є неправильним для кожного громадянина, тим більше для християнина. Для віруючої людини очевидно, що ми повинні відбудувати те, що нашим народом було присвячене Богу, а потів в безумстві зруйноване.
Участь у відновленні храму – це ще й особисте каяття, бажання потрудитись для Бога, Його Церкви, просто для людей і своєї Батьківщини. І саме в цьому аспекті, щиро допомагаючи відбудовувати храм, як і при звершенні іншої доброї справи, людина відчуває умиротворення совісті, спокій і радість в душі.
Духовенство може організувати це відродження, але, нажаль, не може здійснити його виключно власними силами. Так, головним натхненником і організатором відродження храмів Молченського жіночого монастиря вже 18 років є його настоятелька ігуменья Феодосія. За цей час зроблено немало, але до остаточної відбудови храмів необхідно ще багато молитов, трудоднів та фінансів. Трудами насельниць монастиря робиться все можливе і неможливе, щоб Божа обитель милувала око кожного, хто навідався до неї; щоб кожен, хто потребує духовної турботи і опіки, отримав її в храмах обителі та увірував в те, що кожна людина може стати творцем храму як камінного, так і того, що будується без каміння і цементу, того, що будується в душі.
Палкою молитвою і тяжкою фізичною працею відбудовують сьогодні Господні наречені храм Іоанна Предтечі, не втрачають надію на допомогу небайдужих людей.
Храмів багато не буває, але давайте почнемо власне духовне очищення з відновлення вже існуючих святинь. І хай у цій справі з нами буде Бог.

Із сподіванням на розуміння
киянка, любляча Путивль, Оксана Білоус